Оренда державного та комунального майна на Прозорро.Продажі
Із 1 лютого 2020 року усе державне та комунальне майно передається в оренду виключно через електронну систему Прозорро.Продажі відповідно до закону України № 157 IX від 3 жовтня 2019 року «Про оренду державного та комунального майна». Адже до цього процес оренди в Україні був зарегульованим, складним та непрозорим, що створювало корупційні ризики при укладанні відповідних договорів. Це, у свою чергу, призводило до того, що бюджети втрачали кошти.
Нова редакція закону відкрила великі можливості, як для бюджетів (отримувати додаткові надходження), так і для підприємців (орендувати об’єкти у чесній та відкритій конкуренції). Проте на момент введення її в дію, були відсутні деякі нормативні документи, що призупиняло проведення аукціонів із оренди.
Повноцінно запустити торги із права оренди державного та комунального майна на Прозорро.Продажі вдалося лише у серпні. Проте вони досить швидко знайшли свого покупця і уже до 1 лютого 2021 року у системі успішно відбулося майже 75% від усіх оголошених торгів. Тобто більше 3 тисяч об’єктів знайшли орендарів на найближчі 5 років (адже саме на такий термін найчастіше виставляють майно в оренду).
Найконкурентніші аукціони зазвичай збирали більше 10 учасників, а то й по 18, 20. Саме стільки потенційних орендарів бажали експлуатувати 86 кв. м. нежитлового приміщення першого поверху комунальної власності територіальної громади м. Бориспіль на Київщині. Як результат, бюджет громади отримав понад 113 тисяч грн додаткових надходжень щомісяця (що становить 1250 % від стартової ціни), а новий орендар – необхідне для бізнесу приміщення у місті.
Інший приклад – оренда нежитлового приміщення у 46 кв. м. у Києві на вул. Басейна ½. За об’єкт боролися 18 учасників, які і підняли стартову ціну із 1800 грн до 25,5 тис. грн.
В той же час на 2/3 успішних аукціонів із оренди державного та комунального майна «приходили» по одному учаснику, що дозволяло їм за стартовою ціною орендувати об’єкти. Так було на торгах за п’ятиповерхову адмінбудівлю в Одесі (вартість оренди 371,5 тис грн), за нежитлові приміщення у Києві на Сагайдачного, 37 (282 780 грн), за приміщення в терміналі «D» в Міжнародному аеропорту «Бориспіль» (понад 185 тис грн).
Загалом, за результатами аукціонів бюджети різних рівнів щомісяця отримуватимуть майже 20 млн грн.
«Менеджери майданчика Української універсальної біржі повноцінно та успішно супроводжують у підготовці до аукціонів як учасників, так і організаторів торгів. Наприклад, наші менеджери консультують понад 20,5% цього ринку під час заведення лотів у систему. А більше 90% учасників майданчика УУБ стають переможцями-орендарями. Тому запрошуємо до аукціонів усіх потенційних орендарів. Працюйте із лідерами галузі та вигравайте аукціони», – підсумовує директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий.