Видобуток нафти у 2018 р. та тенденції 2019 р.: Україна і світ

У вересні 2018 р. добовий видобуток нафти, за оцінкою Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), вперше в історії перевищив 100 млн. барелів. Сталося це за рахунок збільшення видобутку країнами ОПЕК, який в кінцевому підсумку компенсувала її зниження в Венесуелі та Ірані.
Також вперше за 45 років лідируючі позиції в світовому видобутку нафти зайняли США, потіснивши Росію на друге місце, а Саудівську Аравію - на третє. Експерти нафтового ринку вважають, що такий стан справ збережеться і в 2019 р.

Країни-лідери видобутку нафти

У 2018 році видобуток нафти країнами виглядав наступним чином:
  1. США - 11,5 млн. барелів на день.
  2. Росія - 10,9 млн.
  3. Саудівська Аравія - 10,6 млн.
У першу п'ятірку увійшли також Ірак (4,46 млн.) і Канада (4,17 млн.).

Видобуток нафти в Україні

Протягом 2018 р. добовий видобуток «чорного золота» в Україні коливався в діапазоні від 27 до 32 тис. барелів.
З початку 2018 року українські підприємства в цілому на 3,2 % наростили обсяги видобутку, навіть з урахуванням того, що, наприклад, «Укргазвидобування» скоротила їх на 7,5 %.
За підсумками 2018 року Україна з видобутку нафти в світі займає 45-е місце і 9-е в Європі, поступаючись Росії, Норвегії, Великобританії, Італії, Румунії, Данії, Туреччині та Німеччині.

Продаж прав на видобуток нафти через систему Прозоро.Продажі

Незважаючи на те, що дозволи на користування надрами, відповідно до законодавства, повинні продаватися через відкриті аукціони, але в 90 % випадків компанії і зацікавлені особи обходили цю вимогу.
У 2018 році на продаж виставили права розробки на чотири ділянки, хоча з січня по серпень відомство узгодило більше 200 дозволів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 17.10.2018 р. було затверджено процедуру відкритих електронних торгів.

Що зміниться?

Відкриті електронні торги, які будуть здійснюватися через сервіс Prozorro.Продажі, повинні сприяти розвитку здорової конкуренції в дослідженнях і розробці надр. Аналітики і гравці ринку очікують, що:
  • знизиться вплив лобістів на рішення Держгеонадр про видачу спецдозволів;
  • всім компаніям-підрядникам будуть забезпечуватися рівні умови;
  • з'явиться можливість отримувати реальну картину динаміки цін, попиту і поведінки учасників на ринку;
  • збільшаться надходження до бюджету;
  • підвищиться привабливість України для іноземних інвестицій, оскільки вони будуть захищені прозорістю системи.
Також очікується, що з введенням нової системи продажу прав на видобуток нафти в Україні істотно знизиться вплив місцевої влади на прийняття рішень про можливість розробки родовищ. Зараз Держгеонадр отримує близько 70% відмов при зверненні за відповідними дозволами. І далеко не завжди вони диктуються інтересами місцевих громад.
6 грудня 2018 року в системі електронних аукціонів ProZorro.Продажі були виставлені перші 10 лотів: дозволи на дослідження і розробку нафти, природного газу і конденсату на різних ділянках в Полтавській, Харківській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Луганській і Одеській областях.
Заходьте на майданчик, обирайте лоти та перемагайте в торгах. Підписуйтеся на електронну розсилку і Telegram-бот УУБ та вчасно дізнавайтеся про нові аукціони!