Продаж землі на «Прозорро.Продажі»

Незважаючи на те, що сьогодні продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні неможливий через діючий мораторій, продовжений Верховною Радою в грудні 2017 року, в системі «Прозорро.Sale» з вересня 2018 року планується почати торги по оренді сільськогосподарських ділянок. На даний момент на платформі вже здійснюється продаж землі під будівництво будинку і для ведення присадибного господарства, але між цими лотами і позиціями з сільгоспземлею існує принципова відмінність, обумовлена згаданим мораторієм.

Особливості торгів по землі не сільськогосподарського призначення в системі «Прозорро.Продажі»

В якості лоту, представленого на платформі «Прозорро.Продажі», продаж ділянок землі мало відрізняється від торгів за іншими, виставленими на аукціони товарами.
В меню системи окремим пунктом слід вибрати «Земельні ділянки» і переглянути детальну інформацію по кожному лоту. Уточнити розташування, форму, тип власності, цільове призначення і точну площу ділянки можна, скориставшись її кадастровим номером (виглядає як ряд цифр формату хххххххххх: хх: ххх: хххх). Для перегляду інформації необхідно зайти на сторінку публічної кадастрової карти України і вставити кадастровий номер в рядок пошуку. Після цього на карті з'явиться контур ділянки, зареєстрованої під цим кадастровим номером, і вся інформація по ній буде доступна після натискання на кнопку зі знаком питання в лівому верхньому кутку карти. Тут же можна замовити детальну інформацію про право власності та майнові права на ділянку, а також документи про його нормативну фінансову оцінку та витяг з Держземкадастру.
Якщо ділянка зацікавила вас, то подальша участь в торгах проходить практично аналогічно будь-якому іншому лоту. До зазначеного на сторінці заявки часу (для зручності користувача справа на сторінці ведеться зворотний відлік) необхідно подати первинну пропозицію через майданчик sale.uub.com.ua.
Визначення переможця торгів і покупка-продаж землі відбуваються під час онлайн-аукціону в призначену годину. Учасники у відведений період подають свої пропозиції щодо збільшення вартості ділянки. Торги будуть відбуватися згідно з окремим регламентом по аукціону прав оренди на земельні ділянки.
На другому етапі торгів кожен учасник може подати таку пропозицію, враховуючи результати попереднього етапу. Третій етап є остаточним, і той, хто на цей момент запропонував максимальну ціну за лот, оголошується переможцем.
Повна інформація про всіх учасників аукціонів продажу землі в системі відкривається тільки після закінчення торгів та визначення переможця.
Аукціон вважається завершеним після укладення договору купівлі-продажу та здійснення оплати за земельну ділянку в сумі, яка виявилася підсумковою при визначенні переможця торгів.

Продаж земель: сільгоспземля як товар на платформі «Прозорро.Продажі»

Головною відмінністю операцій з земельними ділянками сільськогосподарського призначення в порівнянні з ділянками під будівництво або садівництво є те, що продаж землі першого типу неможливий через діючий на даний момент мораторій.
У зв'язку з цим в якості лоту, за яким відбуваються торги, виступає не сама земельна ділянка як товар з передачею права власності переможцю аукціону після його завершення. Предметом торгів є право оренди ділянки державної форми власності для ведення сільськогосподарської діяльності на вказаний в лоті період. Вимоги мораторію при цьому не порушуються - не відбувається продаж, земля надходить тільки у тимчасове користування. Хоча ні для кого не секрет, що довгострокова оренда (наприклад, на 49 років) є одним із законних способів придбання землі, продаж якої на даний момент заборонений мораторієм.
В іншому процес проведення торгів повністю ідентичний аукціонам, на яких в якості лотів виступають земельні ділянки під забудову або садівництво, і включає ті ж етапи:
  • вибір земельної ділянки з наявного на платформі переліку;
  • подача первинної пропозиції;
  • участь в онлайн-аукціоні;
  • визначення переможця;
  • укладення договору оренди земельної ділянки та оплата початкової суми, передбаченої цим договором.
Якщо аукціон не відбувся через відсутність необхідної кількості учасників, або було виявлено суттєве порушення процедури або умов торгів (використання фірм-прокладок, відсутність оплати у встановлений термін і т. п.), аукціон визнається не проведеним і призначається повторна дата торгів по цьому лоту .

Чому купівля-продаж землі прийшла на платформу «Прозорро.Продажі»?

Причин, за якими земельні аукціони будуть проводитися на платформі «Прозорро.Продажі», декілька. По-перше, до недавнього часу продаж землі в Україні був одним з найбільших способів незаконного збагачення для нечистих на руку чиновників. Система «Прозорро» є найпотужнішим антикорупційним інструментом, що дозволяє проводити абсолютно прозорі угоди будь-якого рівня.
По-друге, проведення онлайн-аукціонів дозволяє істотно збільшити кількість учасників торгів. Сама суть онлайн-торгів виключає необхідність фізичної присутності претендентів під час процедури відкриття пропозицій. Головна вимога для забезпечення участі в торгах - наявність стабільного інтернет-каналу на час проведення аукціону.
По-третє, проведення будь-яких угод з орендою сільгоспземель, що перебувають у державній власності, на єдиній платформі, за однією схемою, значно спростить і впорядкує весь механізм здачі в оренду земельних ділянок. Це істотно підвищить ефективність угод, прискорить їх оформлення і, отже, послужить додатковим фактором для залучення інвесторів.
Фактично в будь-якій угоді, об'єктом якої є земля, «Прозорро» на порядок підвищує її привабливість для можливого інвестора. Відкритість системи в процесі торгів і подальша доступність всієї інформації для будь-якого користувача дозволяє здійснювати швидкий і ефективний аналіз проведених угод як самостійно, так і за допомогою інтегрованих в «Прозорро» інструментів. Ця можливість також є серйозним аргументом для залучення великих інвесторів на земельний ринок України.
Не менш вигідне залучення платформи «Прозорро.Продажі» і для держави - прозорість операцій гарантує надходження в бюджет максимально можливої суми за продаж прав оренди сільгоспземель, виключивши при цьому всі корупційні втрати.

Перспективи операцій з сільгоспземлею на «Прозорро.Продажі»

Очевидно, що впровадження на платформі «Прозорро.Продажі» торгів із лотами по оренді земель сільськогосподарського призначення, крім підвищення ефективності операцій цього роду, є підготовкою до початку аукціонів з продажу державних сільськогосподарських ділянок.
МВФ давно вимагає від України прийняти закон про продаж землі, який не суперечить нормам міжнародного права і Конституції нашої країни, яка проголошує право кожного громадянина вільно розпоряджатися своєю власністю. Однак до сих пір ми входимо в короткий перелік країн, в яких заборонений вільний продаж землі: Україна в цьому списку є сусідами з Венесуелою, Кубою, Конго, Південною Кореєю і Таджикистаном.
Проте, не дивлячись на протидію відкриття ринку землі окремими політичними силами і великими землекористувачами, мораторій на її продаж напевно буде знято. До цього часу всі операції з землею сільгосппризначення, що знаходиться в держвласності, вже будуть проводитися тільки на платформі «Прозорро.Продажі». Це дозволить швидко визначати справедливу ціну на гектар сільськогосподарських земель, в найкоротший час нормалізує земельний ринок і виключить корупційну складову при його формуванні.
У такому делікатному і складному для нашого суспільства питанні, як продаж землі, «Прозорро» може виявитися саме тим інструментом, який сприятиме якнайшвидшому скасуванню архаїчного і безглуздого по своїй суті мораторію. А поки що заходьте на майданчик, обирайте лоти та перемагайте в торгах. Підписуйтеся на електронну розсилку і Telegram-бот УУБ та вчасно дізнавайтеся про нові аукціони!